Извадка от стенограма: питане Капон – Кунева

Извадката от стенограмата е от 3.11.2006 г. Част от казаното от Меглена Кунева и Мария Капон съм коментирал в съответното писмо до М. Капон /категория Кореспонденция с М. Капон/. Тук в скоби съм направил още някои коментари. Същественото, в което всеки може да се убеди от прочитането на извадката от стенограмата,  е че за юристката по образование Меглена Кунева е било без значение това, че:

1. Съгласно ЗДвП,

„Чл. 141

  1. (1) За всяко регистрирано моторно превозно средство се издава свидетелство за регистрация с безсрочна или с временна валидност по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи. „

             Като се изключат определени упоменати конкретно случаи за временна регистрация, милионите български собственици на автомомобили имаха безсрочна (постоянна) регистрация на автомобилите си. С наредба І 45 на МВР безсрочната по закон регистрация бе променена в СРОЧНА (валидна първоначално до 31 март 2006 г, след това удължена до 1.6.2006 г.  Отмяната на законово положение с ведомствена наредба не смущава Меглена Кунева.
       2.  Съгласно Закона за националната стандартизация
             „Чл. 5. (1) Българските стандарти се прилагат доброволно„.
                 Както всеки може да се убеди при прочитане на отговорите на Меглена Кунева на въпросите, зададени от М. Капон, юристката, бъдеща защитничка на европейските потребители, въобще не се смущава от факта, че с ведомствена (на МВР) наредба І – 45  това законово положение е пренебрегнато и на българските автомобилисти е наложена принудителна смяна на регистрационните табели под заплаха от сериозни санкции (глоби и спиране на МПС от движение)
       3.  Световната практика не познава повторно регистриране на регистриране автомобили и ретроактивно прилагане на нов стандарт.
        4.  Стотици хиляди български граждани бяха подложени на унизителен рекет и многодневни опашки пред пунктовете на КАТ. (Отговорите на Кунева са от края на 2006 г., опашките се вихриха през цялата година).
              Днес, 19.04.2010 г.  научавам от в-к Сега, че    „Меглена Кунева стана политически съветник в Европейската комисия по транспорт“.
              Насладете се на отговорите в българското народно събрание  на дамата – бивш еврокомисар за защита на потребителите и настоящ политически съветник в ЕК по транспорт:         

Преминаваме към питането, което народният представител Мария Капон е отправила към министъра по европейските въпроси госпожа Меглена Кунева, относно смяната на регистрационните табели на моторните превозни средства.
Имате думата, госпожо Капон.
МАРИЯ КАПОН (независим): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо министър! Въпросът ми към Вас е породен от продължаващия пореден месец натиск на управляващите с цел принуждаване на гражданите да сменят старите регистрационни номера на автомобилите си. За съжаление, поради нашите взаимни ангажименти с Европейския съюз и присъединяването на България той остана и залежа няколко месеца.
Българският собственик на автомобил със стар регистрационен номер е напълно дискриминиран според мен в сравнение с който и да било друг собственик на автомобил с такъв номер от европейските страни. У нас той няма избор и е принуден да извърши тази ненужна за него операция. В останалите страни нов номер се получава за нов автомобил или за стар автомобил, ако пожелае неговият собственик.
Каква е ролята Ви като министър по европейските въпроси при въвеждането на това дискриминационно изискване от страна на Министерството на вътрешните работи към българските собственици на автомобили със стари регистрационни табели, доколкото министър Румен Петков заяви и посочи Вас като инициатор?
На второ място, българските собственици на автомобили със стари регистрационни номера са и ценово дискриминирани. Практиката в останалите страни, присъединили се към Европейския съюз през 2004 г., давам пример със Словакия и с Чехия, стойността на една такава смяна по нормалния ред е около 30 лв. Като член на правителството имате ли свое становище по въпроса? /
На трето място, силовият подход на МВР и цялото правителство и съкратените срокове доведоха до извиване на многочасови и многодневни опашки, дори имаше и смъртен случай.
Четвърто, дори и така сменените табели на регистрационни номера се оказа, че не са същите, каквито са в Европейския съюз. Означава ли това, че ще има поредна смяна след присъединяването ни от 1 януари 2007 г.?
Кое е обективното обстоятелство, което налага единствено в България смяната на номерата на автомобилите, които няма да пътуват в страните от Европейския съюз?
               /До тук всичко е в съответствие с предложените от мен въпроси, които М. Капон се съгласи да зададе на М. Кунева./ 
Това са само част от въпросите /Мария Капон не зададе въпроса защо не се спазва разпоредбата на закона за стандартите, приет през есента на 2005 г., където е записано, че спазването на стандартите в България е доброволно, а чрез наредба /подзаконов акт/ гражданите са принудени да сменят табелите на колите си за да отговорят на измененията в БДС/., които искам да Ви задам, тъй като смятам, че е много вредно всичко лошо да идва от Брюксел и всичко добро – от българското правителство. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, госпожо Капон.
Заповядайте за отговор, министър Кунева.
МИНИСТЪР МЕГЛЕНА КУНЕВА: Благодаря Ви.
Уважаема госпожо председател, уважаема госпожо Капон! Подмяната на регистрационните табели, които не отговарят на изискванията на новите държавни стандарти, се третира от Наредба № 1-45 от 2000 г., подчертавам, 2000 г., и промените в нея, направени впоследствие. Според тази Наредба № 1-45 на министъра на вътрешните работи от 2000 г. подмяната на тези табели се извършва по изготвени от СДВР, РДВР графици. Можем да изчислим през 2000 г. кое е било правителството и кой е бил министър на вътрешните работи. /Тук Кунева прави намек, че цитираната наредба е приета от правителството на Иван Костов, което е вярно. Юристката
Кунева въобще не се замисля върху проблема, че с въпросната наредба за първи път се въвежда действие на нови стандарти назад във времето, т.е. ретроактивно действие, което е български „принос“ в световната стандартизационна практика./
Според публикуваните в бр. 48 на “Държавен вестник” от 2002 г. разпоредбите и сроковете са следните. До края на 2002 г. е трябвало да бъдат подменени табелите, които не отговарят на новите стандарти на автомобилите с първоначална регистрация от 1991 до 2000 г. включително. До края на 2003 г. е трябвало да бъдат подменени табелите, които не отговарят на новите стандарти на автомобилите с първоначална регистрация от 1996 до 1990 г. включително. До края на 2004 г. е трябвало да бъдат подменени табелите, които не отговарят на новите стандарти на автомобилите с първоначална регистрация от 1981 до 1985 г. включително. До края на 2005 г. е трябвало да бъдат подменени табелите, които не отговарят на новите стандарти на автомобилите с първоначална регистрация от 1976 до 1980 г. Тоест, по първоначалния вариант на наредбата до края на 2005 г. ние е трябвало да се справим с всичко. През 2000 г., когато е издадена тази наредба, не е имало тези срокове, за съжаление. Очаквало се е хората сами да проявят инициатива и да направят подмяна на тези табели веднага.
/Очаквало се е хората да проявят инициатива за нещо, което въобще не им е нужно, даже и безплатно да беше. А да проявиш инициатива за да платиш  60 лв. / по това време почти толкова бе минималната пенсия/за това ненужно нещо трябва да си мазохист или формен идиот. Очевидно управляващите, които са имали такива очаквания, нямат особено добро мнение за обикновените си съграждани. /Това обаче не се е случило и през 2002 г. вече се правят тези графици, които са част от наредбата – тя разбира се е публикувана в “Държавен вестник”, както знаем всеки, който дължи нещо като поведение към държавата , трябва да спазва това да се случи. /Припомням, че Кунева е с юридическо образования. Тя счита, че гражданите дължат като поведение към държавата да сменят номерата на автомобилите си. Кунева въобще не се замисля върху въпроса, че наредбата за смяната на номерата като подзаконов акт противоречи  на Закона за движение по пътищата, съгласно който автомобилите в Република България са с безсрочна, т.е. постоянна регистрация /чл. 140/. А с наредбата тази регистрация се третира като неотговаряща на новия стандарт и се иска под  заплахи от тежки санкции гражданите да регистрират наново автомобилите си.

Всъщност до тук Кунева само преразказва наредбата и не отговаря на нито един от поставените от М. Капон въпроси. А Последното изречение преди моя коментар е пример за „изящна словесност“./
Така при приложението на нормативния акт за подмяна през 2006 г. би следвало да останат регистрационните табели, които не отговарят на новите стандарти и само за автомобилите с първоначална регистрация преди 1975 г., тоест един наистина пренебрежимо малък процент.
/С думите си г-жа Кунева показва, че въобще, когато е предлагала съкращаването на срока за смяната на номерата, не е била наясно със ситуацията. Тук говори за пренебрежимо малък процент, какъвто трябвало да бъдат автомобилите с несменени номера. Истината в случая е, че от началото на 2006 г. до 28 май с.г. по официални данни са сменени номерата на 608 013 автомобила, кампанията продължи през цялото лято, а от 1.10.2006. г. бе обявено официално че се прекратява СЛУЖЕБНО регистрацията на малко повече от 1 милион и 250 х. автомобила. При тези обстоятелства /около два милиона автомобила със стари номера/ М. Кунева предлага в края на 2005 г. да бъде съкратен срокът за пререгистрация. Т.е. на нея и на съинициатора на съкращаването на срока Пламен Орешарски  българските собственици на автомобили трябва да благодарят за многодневните опашки пред КАТ./ През 2005 г. всичко е трябвало да бъде приключено, но не заради европейската интеграция, а заради чисто вътрешни стандарти, които е предложило към онзи момент Министерството на вътрешните работи. Наредбата между другото е ведомствена.      /М. Капон не зададе въпроса защо не се спазва закона за стандартизацията , според който стандартите в Република България се прилагат доброволно, а с наредба гражданите са принудени да спазват стандарта задължително. Тук това вече се чувства. На юристката Кунева отново  не и прави впечатление че се налага силово изпълнение на наредба, която противоречи на закон. Аз от доста време се чудех кой е предложил изменението на стандарта за табелите, а Кунева тук посочва, че това е било МВР. Дали някога ще ми попадне мотивировката на искането за промяна на стандартите? Ще трябва да опитам да стигна до това предложение по Закона за достъп до информация./
В този смисъл на 1 декември 2005 г. Министерският съвет приема решение за изменение и допълнение на Наредба № 1-45, /КУНЕВА скромно премълчава, че ТЯ Е ЕДИН ОТ ИНИЦИАТОРИТЕ НА ПРИЕТОТО РЕШЕНИЕ/ тъй като се вижда, че тя не се изпълнява ритмично, с конкретни текстове за ускоряване на пререгистрацията на превозни средства, която промяна, трябва изрично да се подчертае, съкращава само срокът, но не променя задължението
/Кунева отново говори за задължение без да се съобразява, че това задължение е въведено с ведомствен акт, противоречащ на два закона/ и засяга само автомобилите с първоначална регистрация преди 31 декември 1975 г. За всички останали превозни средства пререгистрацията е трябвало да приключи, както вече казах, най-късно до 2005 г./Бъдещата еврокомисарка по защита на потребителите казва трябвало и не се интересува от фактическото положение на нещата. /
От цитираните разпоредби е видно, че не става дума за продължаващ натиск на управляващите, а за привеждане в изпълнение на вътрешен нормативен акт.  /Колко дебелоок трябва да си, за да заявиш
от парламентарната трибуна пред цяла България, че не става въпрос за продължаващ натиск на управляващите?/    Мисля, че това дава и отговор на въпроса дали операцията е ненужна /Това министърката, бъдеща еврокомисарка за защита на потребителите, счита за доказателство, че смяната е нужна!!!/ и дали, когато става дума за изпълнение на нормативен акт, който не е оспорен и е действащ от 2000 г., може да се говори за някаква дискриминация.   /Вярно е, че не е оспорен от следващите правителства и това показва единодействието на така наречената политическа класа при рекета, упражнен срещу собствениците на регистрирани автомобили, а отричането надискриминацията, на която са подложени българите спрямо другите народи от ЕС е още един пример за дебелоочие/Аз зная, че невинаги е лесно да се изпълняват законите /КУНЕВА ПОТВЪРЖДАВА С ПОВЕДЕНИЕТО СИ неспазването на законите, защото както посочих по-горе  Наредба І – 45 противоречи на ЗДвП и на Закона за националната стандартизация. Тя обаче с юридическата си квалификация счита това ЗА НОРМАЛНО?/  и всички ние имаме проблем с това – имаме проблем с изпълнението им навреме и с безпроблемното им приложение, но както са казали юристите: “Дура лекс – сед лекс” – „Суров закон, но закон” /За пореден път Меглена Кунева не прави разлика между подзаконов акт, какъвто е ведомствената наредба на МВР и закон. За юристката Кунева това очевидно е нещо маловажно./. Важно е да имаме правила! /То и при Хитлер, и при Сталин, и при апартейда в Южноафриканската република е имало правила, госпожо Кунева. Не по-маловажно от наличието на правила е какви са тези правила – що за правило е да караш собствениците на автомобили да регистрират за своя сметка вече регистрирани автомобили? Що за правило е държавата да се отказва от документа, който е дала и да ис
ка повторно заплащане на услугата?/
Нали затова искаме да влезем в Европейския съюз, за да има още една граница, от която нататък правилата биват контролирани дали се изпълняват. /М. Кунева нагло подминава въпроса за липсата на задължителна пререгистрация на регистрирани автомобили в другите страни от Европейския съюз, въпреки че М. Капон я посочва във въ
просите си/ Като министър по европейските въпроси съгласно разпоредбите на Постановление № 145 от 2005 г. – това е постановлението, на което се базира моята работа и има ли координираща функция относно конкретното изпълнение на ангажиментите на Република България към Европейския съюз, един от тези ангажименти бе и продължава да бъде предприемането на ефективна мярка във връзка с повишаването на нивото на задължителната „Гражданска отговорност“ и в отговор на критиките на Европейския съюз от Мониторинговия доклад, който все още добре помним. Единствената област на сериозно безпокойство по Глава 3 „Свободно предоставяне на услуги“, водена от Министерството на финансите, е областта „Гражданска отговорност“/”Компетентната” юристка Кунева, /също както нейният колега Михаил Миков в изказването си в парламента на 16.3.2006 г./ не вижда възможност очевидно за постигане нивото на застрахованост без смяна на номерата на автомобилите. Днес се намират хора, които искат тя отново да бъде еврокомисар, а някои дори я виждат като бъдеща президентка на Република България. Считат я за интелигентна, способна, опитна и т.н. Според тази компетентна юристка излиза, че всяка година трябва да се сменят номерата на автомобилите, тъй като всяка година те ще трябва да се застраховат./  
Пререгистрацията на неотговарящите на новите наши, вътрешни стандарти от 2000 г., табели на автомобилите бе препоръчана в анализ на експерти от различни български ведомства. Този начин бе предложен като най-целесъобразно решение. /Кои експерти от кои ведомства, госпожо министър? Трябваше да посочите имената на експертите и ведомствата, инициатори на рекета със смяната на табелите и талоните на автомобилите. Всъщност, това е хвърляне на прах в очите, криене зад някакви анонимни експерти. Много силно се съмнявам дали би се намерил уважаващ себе си експерт, който при наличието на законова възможност за спиране от движение на МПС без застраховка гражданска отговорност до нейното сключване, ще препоръча нивото на застрахованост да се повишава чрез смяната на табелите./ С него едновременно се изпълнява съществуващ и действащ нормативен акт – това е 1/45 от 2000 г., и, от друга страна, повишава нивото на сключване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, която пък се явява задължително изискване за пререгистрацията на моторните превозни средства. Тоест с нещо, което съществува в нашето правно пространство, ние използваме да се провери как изпълняваме ангажиментите си за гражданска застраховка. /Изпитвам ужас от това, че България се управлява от хора като Кунева, които не желаят да проверят директно наличието на застраховка Гражданска отговорност, а налагат проверка чрез пререгистрация на автомобилите и подмяната на табелите им. / Тези мерки имаха положителен ефект върху изпълнението на ангажиментите и в Доклада от 16 май и 26 септември тези области вече не са червени.
Нивото на гражданската застраховка беше много ниско за страната /Вярно, но затова е виновно  правителството, което не
иска да прилага закона за движение по пътищата съгласно който МПС   без  застраховка ГО се спират от движение до нейното сключване , а предпочита да кара и собствениците, които имат такава застраховка, да сменят номерата на колите си. Второто показва още един път фалшивостта на твърдението, че смяната на табелите се прави за да се повиши застраховаността на колите. Юристката би трябвало да знае, че в случая  държавата злоупотребява с власт за да набави облаги за свързани с нея кръгове, обръчи или братовчеди./   Всички си даваме сметка, а Вие като икономист, при всички случаи по-добре от мнозина, какво означава да няма гражданска застраховка. В много страни дори и спряло моторно превозно средство трябва да бъде застраховано за това, защото с него може да се случи инцидент на улицата дори и то да не е в движение. Междупрочем в България това не съществува.  /Министър Кунева се прави на идиот и продължава да игнорира съответния член от ЗДвП, съгласно който колите, които са без застраховка ГО могат да бъдат спирани от движение до сключването на такава застраховка. Освен това тя изобщо не коментира въпроса, след като пререгистрацията и смяната на номерата е начин за увеличаване броя на застрахованите автомобили, защо са принудени да сменят номерата и онези, които имат сключена застраховка./  Основната цел на българските превозни средства /превозните средства са вече надарени със съзнание, щом имат цел/ е да се движат по пътищата на целия Европейски съюз без гранични проверки за застрахователни полици „Гражданска отговорност“ и да се гарантира пълното прилагане на Четвъртата директива за автомобилното застраховане.  /След като това е основната цел и тя може да бъде постигната директно, защо трябва да бъдат пререгистрирани милиони автомобили?/
Относно цената. Тя е определена с нормативен акт, а именно Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси на Министерския съвет, одобрена с Постановление на Министерския съвет № 53 от 1998 г. и последно изменена на 30 април 2004 г. Както знаете, актовете на Министерския съвет се приемат задължително с финансова обосновка, която се одобрява предварително от министъра на финансите.  /Дебелокожата Кунева успешно подминава и въпроса защо в България цената на пререгистрацията е двойно по-висока примерно от Чехия, а просто разказва с какъв акт е определена, без да коментира нейната обоснованост/
На въпроса дали се предвижда нова масова пререгистрация след 1 януари 2007 г., отговорът е: „Не!“. Пререгистрацията ще се извършва с подмяната на автомобилния парк или по искане на собственика на превозното средство. /Това е
гениално. Отговорът за предвиждана нова масова пререгистрация е „Не!“, но веднага след това – пререгистрацията ще се извършва…/
Накрая нещо, което може би е любопитно. Имаше идея, там, където е българското знаме на регистрационната табела в момента, да се раздадат безплатно стикери с европейското знаме, които да се залепят, за да може табелите ни да имат този знак, който ще дава и един външен израз на възможността да се пътува безпрепятствено през границите на Европейския съюз. /Ако министърката не знае за съществуването на Регламент 2411 от 3.11.1998 г.,
/т.е. приет две години преди приемането на Наредба І-45 от правителството на Костов/  що за министърка на европейската интеграция е, а ако знае и въпреки всичко е изрекла горепосочената глупава идея, тогава просто нямам коментар. Вж. приложението към цитирания регламент, категория Уводна на www.mitev.eu/
Разбира се, че въпросът е важен, разбира се, че е и социален. Това, което мога да кажа, е, че всъщност ние тук използвахме една законодателна икономия /очевидно това е названието на отмяната на законови положения с подзаконов акт/ на практика като един съществуващ нормативен акт беше натоварен с допълнително съдържание да се изпълни задължителната „Гражданска отговорност“ и да се направи проверка дали това е станало.  /Кунева повторно развива глупавата теза за използване смяната на табелите като начин да се провери колко е изпълнена задължителната Гражданска отговорност като изобщо не и прави впечатление, че сключването на тази застраховка е уредено със закона за движение по пътищата. /В резултат на това мога да ви кажа, че 98% от българите сме застраховали автомобилите си /тя, представяйки се като част от народа, забравя, че от 1.10.2006 г. по официално съобщение бе прекратена служебно регистрацията на над 1, 250 ооо автомобила с несменени номера, а това я уличава в лъжа, защото тези автомобили в никакъв случай не са 2 % от автомобилите в България/, което е много важно. Това дава повече сигурност на всички по пътищата и така се изравняваме до нивата в Европейския съюз. Разбира се, съжалявам и за опашките, и за това колко много чакане е имало
/образцово лицемерие/, само че пак ще завърша с една пословица, постулат в правото: „Който върши нещата зле, ги върши два пъти“/наред с лицемерието проявява и наглост/. А който не ги върши навреме, очевидно в този случай трябва да преодолее и опашката. Ако си изпълнявахме ритмично тази наредба нямаше да има такова струпване. /Ако министърката съжаляваше за опашките, нямаше да предлага хората чрез смяна на табелите на колите си да доказват, че имат застраховка ГО. Просто многобройните застрахователни компании с още по-многобройните си застрахователни агенти щяха комфортно, без никакви опашки да осигурят застраховането на колите. Целта обаче бе да се продадат милионите табели, талони, да са заплати за попълване на милиони молби за смяна на номерата, да се плати за монтажа на милиони табели, да се платят преводните такси на банката, сякаш не е възможно да се плаща директно в КАТ, а трябва чрез банка./Междупрочем след като се съкрати само с няколко месеца срокът – аз исках това да стане до месец март заради доклада,/отново опит за внушение, че смяната на номерата е осъществена заради изискване на ЕС/  той беше удължаван няколко пъти, така че на практика е почти до края на 2006 г., тоест бяхме с една година закъснение. /Официално срокът бе удължен един път от края на март до края на месец май. След това собствениците на автомобилите със стари номера бяха третирани като престъпници, на които държавата прощава, ако все пак отидат да си сменят табелите на колите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, министър Кунева.
Госпожо Капон, имате право да зададете до два уточняващи въпроса. Заповядайте.
МАРИЯ КАПОН (независим): Благодаря Ви, госпожо председател.
Благодаря Ви, госпожо министър, за изчерпателния отговор /Госпожа Капон зададе определени въпроси и благодари за изчерпателен отговор на тях!!!, въпреки че министърката по същество не отговори на нито един от тях/ и за това, че стана ясно, че явно натискът е единственият метод, за да реализираме определена политика, тъй като не мога да си представя, че трябваше да изчакаме няколко години една нормативна уредба да не се изпълнява поради причината, че тя е и нецелесъобразно създадена като такава и не е имало воля – не само политическа, но и административна, тя да бъде изпълнявана в ред, да бъде направен сред гражданите обществен дебат по случая. Да се знае, че изтичат тези срокове, този график, който Вие и аз може би знаем. Въпросът е, че той не беше стигнал до гражданите и се получи тази истерия през последната година.Точно като икономист искам да Ви кажа, че за да изпълним ангажимента си особено по застраховката смятам, че има много по-сериозни методи и те се наричат пазар – пазар в конкуренция и пазар в цена, а не под натиска на управляващи, под натиска на министерство за спазване на задълженията. Тъй като под натиск, за съжаление, наистина ако веднъж не си свършиш работата, ще я вършиш два пъти. Но под натиск се получава и голямото социално напрежение, и отвращението към политическия елит.
Използвам случая накрая, тъй като нямам допълнителни въпроси, Вие бяхте изключително изчерпателна,
/Капон се коригира и вече счита изчерпателния според нея отговор за изключително изчерпателен/ да Ви пожелая оттук нататък, надявам се и след минаването на цялата процедура за комисар на Република България в Европейското правителство, да не се налага натиск за изпълняване на ангажименти, а просто политическа воля и най-доброто, което е за хората, защото Европа не може да е плашило и да се използва за натиск от когото и да било, тъй като Европа е глобалният свят, който ние двете с Вас знаем, че е за добрите стандарти на живот на хората. Благодаря ви. /Мария Капон не пожела да зададе допълнителните въпроси, които и бях предложил. Не пожела например да запита министърката защо след като от ЕС се изисква застраховка ГО, а не смяна на номерата, защо не бе пристъпено директно към спазване на член 171 от Закона за движение по пътищата за спиране от движение на незастрахованите МПС, вместо да се карат гражданите наред със застраховката да плащат повторно и за регистрация на регистрирани коли. Депутатката, по това време и евронаблюдателка, отказа да върне Кунева към поставените въпроси, които не получиха отговор, а оцени отговорите на Кунева като изчерпателни!!! Гарван на гарвана око не вади!/

МНОГО СИМПТОМАТИЧНО Е ОБСТОЯТЕЛСТВОТО, ЧЕ НИТО ИКОНОМИСТКАТА  М. КАПОН, НИТО ЮРИСТКАТА М. КУНЕВА СЕ ЗАМИСЛИХА ВЪРХУ АБСУРДНОСТТА НА СМЯНАТА НА МИЛИОНИ АВТОМОБИЛНИ НОМЕРА И ТАЛОНИ ОТ ИКОНОМИЧЕСКА ГЛЕДНА ТОЧКА.  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА АВТОМОБИЛИ БЯХА ПРИНУДЕНИ ДА ПРАВЯТ НЕНУЖНИ ЗА ТЯХ РАЗХОДИ, ОБЩЕСТВОТО РЕГИСТРИРА ЕДИНСТВЕНО ЗАГУБИ ОТ ТАЗИ КАМПАНИЯ, НО ПЪК „НАШИ ФИРМИ И ПАРТИИ СЕ ОБЛАЖИХА С ДЕСЕТКИ  МИЛИОНИ ЛЕВА. ДНЕС ВСИЧКИ ЗАМЕСЕНИ В ТАЗИ СРАМНА ДАЛАВЕРА ПОЛАГАТ СТАРАТЕЛНО УСИЛИЯ ТЯ ДА БЪДЕ ЗАБРАВЕНА И ОТГОВОРНОСТ ДА НЕ БЪДЕ ТЪРСЕНА.

Виж допълнително в www.mitev.eu  категория Кореспонденция с Мария Капон. Тя е също показателна за нивото на така наречения политически елит.

Leave a Reply